Uzman Diyaliz
 

  İletişim Bilgilerimiz:

Tel:0216 315 94 44 Faks:0216 315 90 11
GSM:0530 849 2270
 BARBAROS MAH. Barbaros Cad.
No:220  / BATI ATAŞEHİR / İSTANBUL

info@uzmandiyaliz.com.tr

 

ANA SAYFA  l  KURUMSAL KİMLİK  l  HİZMETLERİMİZ  l  UZMAN KADROMUZ  l  TEKNİK DONANIM  l  GALERİ  l  İLETİŞİM

    MENÜLER
DİYALİZ HAKKINDA
HEMODİYALİZ
PERİTON DİYALİZİ
BÖBREK NAKLİ
BESLENME
ANLAŞMALI KURUMLAR
SAĞLIK KÖŞESİ
İNSAN KAYNAKLARI
İSTEK-BİLGİ FORMU
İLETİŞİM
 

 

Hemodiyaliz (Detaylı Bilgi için Tıklayınız)

Hemodializde, "yapay böbreğe", yani diyalizer denen özel bir filtre içeren bir makineye bağlanacaksınız. Kanınız bir süre vücudunuzun dışında, bu filtrenin içinde dolaşarak tekrar vücudunuza dönecek. Bu gerçekleştikçe atık ürünler uzaklaştırılır. Bu işlem sırasında hasta kanının vücudun dışına çıkarılıp temizlenmesi için ;


 

i. Fistül: Bir toplar ve atar damarın cildin hemen altında, genellikle ön kolda, birleştirilmesi ile iğnenin girişini kolaylaştırmak için kalın bir damar elde edilir.
ii. Jugular vene (boyunda) geçici diyaliz kateteri yerleştirilmesi (acil durumlar için): Yumuşak, plastik bir tüp boyun yan yüzünden damara yerleştirilir. Bu ciltten dışarı çıkar ve kullanılmadığı zaman ağzı kapatılarak yerinde bırakılır.

iii. Şant: Bir toplar ve atar damarın kol veya bacakta sentetik bir materyal kullanılarak birleştirilmesiyle elde edilir. (doğal fistülün oluşturulamadığı durumlarda başvurulur.)
gibi yöntemler kullanılır. Genelde yapılan işlem fistül açılmasıdır.
Fistül; hastada yeterli kan dolaşımını sağlamak için, atar damarla toplar damarın birleştirilme-sidir. Fistül açıldıktan sonra hasta; fistül olgunlaşıncaya kadar; pıhtılaşma, enfeksiyon ve kanama bakımından yakından izlenmeli ve fistülü korunmalıdır. Fistüllü bölgenin Korunması
· Fistüllü kolunuzla ağır kaldırmayınız
· Kolunuzu çarpmalardan koruyunuz
· Fistüllü koldan kan aldırmayınız
· Fistüllü koldan tansiyon ölçtürmeyiniz
· Fistülün üzerine saat takmayınız, dar kollu giysiler giymeyiniz
· Bölgedeki derinin esnekliği için yumuşatıcı kremler kullanınız
· Fistülünüz yeterince gelişmediyse bölgeye sıcak su pansumanı yaparak akışkanlığın artmasını ve damarlarınızın gelişmesini sağlayınız. Fistülünüz aşırı gelişmişse kesinlikle sıcak su pansumanı yapmayınız.
· Fistüllü bölgeyi temiz tutunuz.
· Fistüllü bölgeyi soğuktan koruyunuz. Kışın gevşek yün eldiven giyiniz.
(Böbrek yetmezliği gelişmiş birinde, ileride diyaliz ihtiyacının olabileceği hesaba katılarak, fistül açılabileceğinden, hastaların tedavisi için hastaların kol damarlarından kan alınması, serum takılması gibi işlemlerden kaçınmak gerekir. Bu tedaviler için el sırtı toplar damarları kullanılmalıdır.)

Hemodializin Avantajları

· Tedavinin eğitilmiş bir ekip tarafından yürütülmesi.
· Tedavi kısadır: 4-6 saat her hafta 2-3 kez.

Hemodializin Dezavantajları

· Haftada 3 kez tedavi merkezine gitme süresi.
· Diyette potasyum, fosfor, sıvı ile ilgili bazı kısıtlamalar bulunması.

Periton Dializi

Periton karın boşluğunda bulunan organların etrafındaki zar için kullanılan tıbbi terimdir. Peri-ton zarının (membran) insanlardaki yüzey alanı yaklaşık 2 metrekaredir. Periton diyalizinde (hemodiyalizden farklı olarak özel bir membran yerine) periton membranı kullanılır. İlk kez 1923 yılında Ganter tarafından gerçekleştirilmiştir. Periton diyalizinin gerçekleşmesi için 3 teknik unsura gereksinim vardır:
1.Karına yerleştirilmiş kateter
2.Uygun diyaliz sıvısı
3.Kateter ve diyaliz sıvısı arasındaki bağlantı sistemi
Periton diyalizi tedavisi değişik şekillerde uygulanabilir. Bunlardan en sık uygulanan teknik sürekli ayaktan periton diyalizidir. Periton diyalizi makinesi kullanılarak değişik periton diyalizi teknikleri geliştirilmiştir.
Sürekli ayaktan periton diyalizi
Periton boşluğuna doldurulan diyaliz sıvısının 4-8 saat beklemeyi takiben yenisi ile değiştirildiği basit bir yöntemdir. Genellikle günde 4 kez hastanede veya evde yapılır. En önemli avantajı hasta tarafından evde yapılabilmesidir. Bu tedavinin başarılı olmasında eğitim çok önemlidir. Türkiye'de yaklaşık 1500 periton diyalizi hastası vardır.

Telif Hakkı © 2009  ÖZEL YENİ SAHRA SAĞLIK HİZMETLERİ SAN.TİC. A.Ş.           Design: www.sayfaweb.com